Szukaj
Close this search box.

Napisz do nas

Jak dbać o solidne meble?

Lite drewno było, jest i z dużym prawdopodobieństwem będzie najczęściej wybieranym materiałem na meble zarówno do domu jak i biura. Dlaczego jest tak pożądany, skoro wymaga regularnej konserwacji dla swojego długotrwałego piękna? Odpowiedź jest prosta – ma długą żywotność, a przy odpowiedniej pielęgnacji z pewnością przetrwa więcej niż jedno pokolenie. W artykule znajdą Państwo wskazówki dotyczące właściwej pielęgnacji meble z litego dębu.

Rutynowa konserwacja

Zaczynamy od normalnej konserwacji, czyli wycierania kurzu z powierzchni mebli z litego drewna. Jedyne, czego będziesz potrzebować, to sucha bawełniana ściereczka, którą z pewnością znajdziesz wśród zwykłych środków czystości.

Jeśli widzisz suchy brud na meblach z litego drewna, przynieś wilgotną szmatkę wraz z suchą szmatką i delikatnie pocieraj, aby usunąć brud. Następnie użyj suchej bawełnianej szmatki, aby usunąć wilgoć z powierzchni mebla.

Powierzchnia litego drewna może być również zanieczyszczona różnymi kolorowymi płynami, np. winem. Jeśli tak się stanie, należy natychmiast przetrzeć suchą szmatką. Jeśli zdarzy się, że wino pozostanie na stole przez dłuższy czas i po wytarciu pozostawi ślad, należy go usunąć drobnym papierem ściernym i ponownie pokryć miejsce odpowiednią warstwą oleju.

Jak obrabiać lite meble papierem ściernym

  1. Przede wszystkim konieczne jest przeszlifowanie uszkodzonego miejsca. Proszę wybrać najdrobniejszą ziarnistość (125) i w razie potrzeby przejść na grubszą ziarnistość (do 200). Przesuwaj papier ścierny zgodnie z kierunkiem słojów drewna, aż do usunięcia poprzedniej powłoki. Należy jednak uważać, aby drewno nie stało się puste.
  2. Po zakończeniu pracy należy usunąć trociny i pył powstały w wyniku szlifowania.
  3. Za pomocą gąbki kuchennej i ściereczki pokryj obszar kombinacją oleju i wosku Osmo.
  4. Pozostawić farbę do wyschnięcia na 20 minut, wytrzeć pozostałości suchą, czystą szmatką.
  5. Na koniec nie umieszczaj na powierzchni żadnych przedmiotów przez co najmniej 24 godziny.

Dlaczego regularne odkurzanie jest tak ważne?

Solidne meble dostępne na gregorynabytek.cz są pokryte specjalnym olejem, który nie zatyka porów, pozwalając meblom oddychać, a tym samym wchłaniać nadmiar wilgoci z powietrza lub uwalniać wilgoć, jeśli powietrze jest zbyt suche.

Naprawa zarysowań i wgnieceń

Jeśli Twoje meble z litego drewna mają zarysowania lub wgniecenia, można je dość łatwo usunąć. Aby usunąć rysę, należy postępować tak samo jak w przypadku usuwania plamy zaschniętego płynu.

Usunięcie wgniecenia z powierzchni litego dębu będzie wymagało nieco więcej pracy i staranności, ale możliwe jest samodzielne pozbycie się go. Potrzebna będzie wilgotna ściereczka i żelazko. Umieść tkaninę nad wgnieceniem i ostrożnie spłaszcz ją. Następnie przyłóż żelazko, aby spróbować wygładzić wgniecenie. Upewnij się, że żelazko nie ma bezpośredniego kontaktu z drewnem, ponieważ mogłoby je spalić.

Nigdy jednak nie umieszczaj gorących przedmiotów bezpośrednio na powierzchni mebli, zniszczysz je. Zawsze podkładaj matę pod wszystko, co gorące i mokre.

Pielęgnacja wiosenna

Oprócz rutynowej konserwacji i niezbędnych napraw, wybierz jedną porę roku, aby zapewnić swoim meblom z litego drewna kompleksową opiekę. Oprócz pozbycia się kurzu, pokryj jego powierzchnie warstwą oleju i wosku. Dzięki dodatkowej warstwie oleju i wosku drewno staje się trwalsze, a meble znów wyglądają jak nowe, z nowym połyskiem.

Należy pamiętać, że meble pokryte olejem mogą pozostawiać tłuste ślady, dlatego po zakończeniu należy zetrzeć nadmiar oleju. meble zabezpieczone w ten sposób są znacznie bardziej odporne na różne plamy, a ich późniejsza konserwacja jest łatwiejsza.

Pamiętaj również, aby zawsze zakładać rękawiczki podczas olejowania mebli, aby chronić swoją skórę przed uszkodzeniami.

Warunki, które sprzyjają meblom z litego drewna

Kolejną wskazówką, która przedłuża żywotność i piękny wygląd mebli z litego drewna są odpowiednie warunki ich ustawienia. Przede wszystkim należy upewnić się, że w bezpośrednim sąsiedztwie grzejnika nie znajdują się solidne meble. Należy pamiętać, że odpowiednia wilgotność dla tych meble wynosi od 40 do 60%, ale jest to powszechna wilgotność występująca w domu i korzystna nie tylko dla mebli, ale także dla ludzi i kwiatów. Wreszcie, proszę nie zapominać, że zalecana temperatura dla meble z litego drewna wynosi od 18 do 23 °C, nie są one przystosowane do wysokich różnic temperatur.

Porada końcowa: Nigdy nie należy używać ściereczek z mikrofibry do pielęgnacji meble z litego drewna.

Nigdy nie należy używać środków chemicznych do pielęgnacji meble z litego drewna.

Więcej artykułów

Jak urządzić sypialnię?

Sypialnia to miejsce, w którym powinniśmy czuć się szczególnie komfortowo, abyśmy mogli wygodnie zasypiać, spać i budzić się. Ważne jest, abyśmy znaleźli wygodne i praktyczne

Cały artykuł

Lite drewno się nie starzeje

Prawdopodobnie słyszałeś już gdzieś, że drewno się starzeje. Oczywiście wszystko na świecie się starzeje, łącznie z meble. Dziś jednak pozwalamy sobie trochę zakłócić ten pomysł.

Cały artykuł

Kam dál?

Kupujesz hurtowo?

Potrzebujesz wyposażyć restaurację , hotel lub biuro ? Złóż zapytanie, a skontaktujemy się z Tobą z ofertą hurtową mebli solidnych.

Prześlij zapytanie

Lub napisz bezpośrednio na e-mail: info@gregorymeble.pl lub zadzwoń 774 935 632.Napisz do nas, chętnie pomożemy w doborze towaru.Ta strona jest chroniona przed spamem za pomocą Google reCAPTCHA.
Prywatność i Warunki korzystania z usługi .

Udzielimy Ci rabatu!

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj 3% rabatu na zakup.