Szukaj
Close this search box.

Napisz do nas

Jak wybrać materac do łóżka?

Aby rano budzić się odświeżonym i pełnym energii, musimy zachować higienę snu, która jest ściśle związana z jego jakością. Jednak bardzo ważny jest również materac, na którym śpisz. Jeśli nadszedł czas, aby kupić nowy materac, oto kilka dobrze przemyślanych rad i trochę wskazówek dotyczących wyboru materaca, który jest odpowiedni dla Ciebie.

Twardość materaca – ważna jest waga osoby, a także pozycja, w której śpi

Zapewne słyszałeś, że istnieją różne twardości materacy. Ma to sens, im cięższa jest osoba, tym twardszy musi być materac. Powód jest prosty – cięższa osoba potrzebuje znacznie większego wsparcia ze strony materaca, aby ten odpowiednio podtrzymywał ją podczas snu.

Miękkie materace są odpowiednie dla osób o niskiej wadze, około 60 kilogramów. Dla osób ważących do 100 kg zalecany jest materac średnio twardy, a osoby ważące powyżej 100 kg powinny wybrać materac twardy do bardzo twardego.

Jednak pozycja, w której wolisz spać, również ma znaczenie przy wyborze twardości materaca. Miękki lub średnio twardy materac jest idealny dla tych, którzy wolą spać na boku. Połóż się i poczuj jak materac zapada się w Twoje ramiona i biodra, utrzymując płaski kręgosłup. Jeśli jednak wolisz spać na brzuchu, lepszy będzie materac średnio twardy, a jeśli najczęstszą pozycją do spania są plecy, będziesz potrzebował dobrego podparcia lędźwi, które najlepiej zapewni materac twardy.

Wydawałoby się, że na tym alchemia się skończy. Ocenisz swoją wagę i ulubioną pozycję podczas snu, aby kupić dokładnie to, co działa dla Ciebie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę jeszcze kilka zasad:

 • Nie zaleca się, aby dzieci poniżej 18 roku życia spały na miękkim materacu. Dzieje się tak dlatego, że nie zapewnia dobrego podparcia dla kręgosłupa i negatywnie wpływa na rozwój układu mięśniowo-szkieletowego.
 • Z kolei dla osób starszych odpowiedni będzie materac miękki lub średnio twardy, który jest wygodny dla odpoczynku obolałych stawów.

A dlaczego tak duży nacisk kładzie się na twardość materaca? Kupując zbyt miękki materac, szkodzisz swojej postawie i przyczyniasz się do nieprawidłowego funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego. Z drugiej strony, jeśli wybierzemy zbyt twardy materac do spania, zaburzymy prawidłowe krążenie krwi, co może spowodować mrowienie w kończynach, na przykład podczas snu.

Jeśli nie możesz się zdecydować, są materace, które mają inną twardość po każdej stronie.

Wybór materaca według materiału

Przy zakupie nowego materaca można również podejmować decyzje na podstawie tego, z jakiego materiału powinien być wykonany. Materace dzielimy na piankowe, sprężynowe, lateksowe, sandwiczowe, strefowe i żelowe. Porozmawiajmy o zaletach i wadach każdej z grup.

 • Materace piankowe – są bardzo uniwersalne, nadają się zarówno do materacy stacjonarnych jak i leżących.Wyróżniamy 3 rodzaje materacy piankowych, które dodatkowo dzielimy na piankę PUR, zimną piankę i piankę memory.

  Materace z pianki PUR wyróżniają się niską ceną i łatwością utrzymania, ale ich wadą jest niska oddychalność i mniejsza trwałość w porównaniu z innymi materiałami.

  Zimna pianka jest twardsza i bardziej elastyczna. Dzięki swojej strukturze i większej liczbie porów jest wysoce przewiewna, przez co dobrze odprowadza wilgoć i nadmiar ciepła. Zimny materac piankowy może przyjąć większe obciążenie i daje wsparcie dla ciała. Wadą jest to, że jest nieco droższa w porównaniu do klasycznej pianki PUR, ale za to odwdzięczy się dłuższą żywotnością.

  Pianka memory to materiał, z którego wykonuje się wysokiej jakości materace posiadające zdolność idealnego dopasowania się do ciała. Jest on solidny i stabilny. Materace z pianki memory są z reguły miękkie, dlatego nie są polecane dla dzieci i osób o dużej masie ciała.
 • Materace sprężynowe – Są przeznaczone do umieszczenia na stałym ruszcie, ponieważ są wystarczająco elastyczne. Szczególnie nie zaleca się kładzenia materaca sprężynowego na materac odchylany, gdyż można uszkodzić sprężyny. Dobrej jakości materace sprężynowe mają oprócz sprężyn warstwę lateksu lub pianki. Ta grupa również dzieli się na trzy podgrupy.

  Materace sprężynowe z klasycznym rdzeniem spręży nowym to już przeszłość, można je spotkać co najwyżej w starych leniwych susach, ale na pewno nie w sklepach, gdzie zostały zastąpione nowszymi wariantami.

  Materace ze sprężynami kieszeniowymi to twardsze materace sprężynowe, w których poszczególne sprężyny umieszczone są w cienkiej osłonie – pokrowcu, który służy jako zabezpieczenie przed uszkodzeniami i przedłuża żywotność materaca. Dzięki woreczkom materac jest również cichy i stabilny.

  Trzeci typ to materac sprężynowy z mikropłytkami, w którym wiele małych sprężyn umieszczonych jest w osłonie z tkaniny. Materace te są bardziej miękkie niż materace ze sprężynami kieszeniowymi.
 • Materace lateksowe – ich rdzeń wykonany jest z pianki lateksowej, co gwarantuje wysoką elastyczność materaca, który jest również ortopedyczny i odpowiedni dla alergików. Materace lateksowe są stosunkowo drogie i ciężkie w porównaniu z innymi materacami, ale są bardzo długowieczne.
 • Materace sandwiczowe – łączą w sobie powyższe materiały i tak samo mają swoje zalety. Ponownie mówimy o wyższej cenie za wysoką jakość i długowieczność.
 • Materace strefowe – w tym przypadku możliwe jest wykonanie materaca podzielonego na strefy, których sztywność jest różna. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie wsparcia dokładnie tam, gdzie jest ono pożądane i zapobieganie odleżynom.
 • Materace żelowe – są ostatnim rodzajem materacy, które swoim charakterem przypominają materace z pianki memory. Zawierają piankę żelową, która jest bardzo plastyczna, jędrna, trwała i co nie mniej ważne, potrafi utrzymać ciało w przyjemnym chłodzie.

Rozmiar materaca

Jeśli doczytałeś do tego momentu, jest jeszcze jedna, ostatnia informacja, z której warto się dowiedzieć o wyborze rozmiaru materaca, który w końcu można dobrze wybrać.

Rozmiar materaca, podobnie jak rozmiar łóżka, powinien być dłuższy od wzrostu osoby. W przypadku materaca powinien być on dłuższy o 10 cm, a najlepiej do 20 cm. Powinien też mieć co najmniej 15 cm wysokości, a w przypadku osób starszych nie bójmy się zaopatrzyć w jeszcze wyższy materac, z którego łatwiej będzie im wstać.

Mamy nadzieję, że zabrałeś z tego artykułu wszystko, czego potrzebujesz, aby pomóc Ci zdecydować, który materac jest odpowiedni dla Ciebie lub Twoich dzieci.

Więcej artykułów

Jak urządzić sypialnię?

Sypialnia to miejsce, w którym powinniśmy czuć się szczególnie komfortowo, abyśmy mogli wygodnie zasypiać, spać i budzić się. Ważne jest, abyśmy znaleźli wygodne i praktyczne

Cały artykuł

Kam dál?

Kupujesz hurtowo?

Potrzebujesz wyposażyć restaurację , hotel lub biuro ? Złóż zapytanie, a skontaktujemy się z Tobą z ofertą hurtową mebli solidnych.

Prześlij zapytanie

Lub napisz bezpośrednio na e-mail: info@gregorymeble.pl lub zadzwoń 774 935 632.Napisz do nas, chętnie pomożemy w doborze towaru.Ta strona jest chroniona przed spamem za pomocą Google reCAPTCHA.
Prywatność i Warunki korzystania z usługi .

Udzielimy Ci rabatu!

Zapisz się do naszego newslettera i uzyskaj 3% rabatu na zakup.